top of page

Юлія Диса

ЛАУРЕАТ НОБЕЛІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ З ЕКОНОМІКИ – ЖІНКА!

   Оголошення імені лауреата відбувається кожного року у жовтні, а урочиста церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня, у Стокгольмі та Осло (Нобелівська премія миру). Кожному лауреатові вручається диплом, медаль та грошова винагорода. За роки існування премії її лауреатами стали 882 особи та організацій : 812 чоловіків, 48 жінок та 22 організації. Як ми бачимо,  за усю історію існування Нобелівської премії лише 49 разів її присуджували жінкам, її лауреатами стали 48 жінок. Одну жінку — Марію Склодовську - Кюрі — було двічі удостоєно цієї престижної нагороди: 1903 року у галузі фізики та 1911 року у галузі хімії. Марія Склодовська - Кюрі стала також першою жінкою, якій було присуджено Нобелівську премію.

  Першими лауреатами Нобелівської премії з економіки стали Раґнар Фріш з Норвегії та Ян Тінберген з Нідерландів.

   Загалом за період з 1969 до 2015 року премія присуджувалася 47 разів, а її лауреатами ставали 76 вчених. Розбіжність між кількістю премій та її лауреатами зумовлена тим, що премія може присуджуватися одразу кільком особам. Так з 47 премій 24 рази її отримував один вчений, 17 разів — одразу двоє, 6 разів — одразу троє дослідників.Елінор Остром народилася в Лос-Анджелесі, згодом закінчила школу в Беверлі-Гіллз у 1951 році. Під час навчання у вищій школі Беверлі-Гілз була членом місцевої команди з дебатів, що за словами самої Елінор, спричинило великий вплив на формування її способу мислення. 
Отримала звання бакалавра мистецтв з політології (1954), магістра мистецтв (1962) і доктора філософії (1965) Каліфорнійського університету. В своїй дисертації досліджувала проблему водопостачання Південної Каліфорнії. Це дослідження стало однією з перших робіт з управління спільними активами .У 1974 стала професором університету Індіани. 

А зараз найцікавіше! У 2009 році лауреатом Нобелівської премії з економіки стала американська економістка та політолог – Елінор Остром з таким формулюванням : «за дослідження в галузі економічної організації», ставши, як ми вже згадували про це вище - першою жінкою, яка отримала премію в цій номінації.

   Елінор Остром народилася в Лос-Анджелесі, згодом закінчила школу в Беверлі-Гіллз у 1951 році. Під час навчання у вищій школі Беверлі-Гілз була членом місцевої команди з дебатів, що за словами самої Елінор, спричинило великий вплив на формування її способу мислення. 

   Отримала звання бакалавра мистецтв з політології (1954), магістра мистецтв (1962) і доктора філософії (1965) Каліфорнійського університету. В своїй дисертації досліджувала проблему водопостачання Південної Каліфорнії. Це дослідження стало однією з перших робіт з управління спільними активами .У 1974 стала професором університету Індіани. 

   У 2009 році ця розумна і дуже видатна особистість вже на той час, стала першою жінкою, котра отримала Нобелівську премію в галузі економічних наук.  Шведська королівська академія наук нагородила Остром «за її аналіз економічного управління», заявивши, що її роботи показали, як спільна власність може успішно управлятися групами, що її використовують. Остром та Олівер Вільямсон розділили 10 мільйонів шведських крон (1,44 млн доларів США) нагороди за окремі роботи в галузі економічного управління.
    Шведська королівська академія наук заявила, що дослідження Остром перенесли цю тему з околиць на передній план наукової уваги, «показуючи, як загальні ресурси — ліси, рибні запаси, родовища нафти або пасовищні угіддя, можуть були керовані успішно людьми, які їх використовують, а не урядами або приватними компаніями». Роботи Остром в цій галузі ставлять під сумнів здоровий глузд і показують, що загальні ресурси можуть успішно обійтися без державного регулювання та приватизації.

   Як  на мене, така інформація є не тільки цікавою особисто для нас, як для майбутніх економістів,  а є просто обов’язковою. Хто знає, можливо, через надцять років прізвища студентів економічного факультету ЧНУ ім. Юрія Федьковича, займуть свої позиції в списку лауреатів Нобелівської премії. А поки це не так -  нам є до чого йти, і кожного дня, з кожною прослуханою парою, виконаним рефератом і т.д. – ми стаємо на крок ближче до нових знань, відкриттів та подальших здобутків. 

   Не все відбувається так швидко, як того хочеться і не все вдається нам так легко. Задля досягнення такого Олімпу, якого досягли усі лауреати Нобелівської премії, без винятку, потрібно пройти тернистий шлях невдач, та так ми лише більше загартовуємось і більш впевнено маємо крокувати до мрії. Бажаю подальших успіхів, шалених досягнень та звершень. Хто як не ми, принесе нашій країні такі здобутки, адже всі надії на нас, на молодь, як на майбутнє нашої держави, а зокрема і економіки!

   Для мене особливо велика честь, як для майбутнього економіста, написати про жінку, яка зробила великий прорив в історії економіки,а саме : в історії отримання Нобелівської премії цієї могутньої галузі науки.

   Нобелівська премія -  престижна міжнародна премія, заснована відповідно до заповіту шведського підприємця та винахідника Альфреда Нобеля 1895 року. Цікавим є те що, саме  1968 року Банком Швеції заснована так звана Нобелівська премія з економіки, офіційна назва — Премія Шведського центрального банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, вперше присуджена наступного, 1969 року.

Юлія Диса

Нові факти з життя Генрі Форда

Ми – студентство, майбутнє нашої країни, на нас покладають надії , сподівання та вірять у наші сили! Та, на мою думку, немає майбутнього без минулого. Саме з нього ми черпаємо досвід, певні знання, уміння. І звичайно ж, кожен з нас має знати тих відомих людей, які змінили історію та запам’ятались  нам своїми здобутками та відкриттями. І ось, про одну з таких особистостей ми поговоримо далі.

   У сучасних студентів прізвище Форд  зазвичай асоціюється із однойменною маркою автомобіля, але мало хто згадує про Генрі Форда, як про  непересічну  особистість, людину  фанатично захоплену своєю справою. Я вважаю, що про нього має знати кожен,адже ця людина змінила хід в історії, створила шедевр, в прямому сенсі цих слів. Хочу запропонувати Вам декілька цікавих фактів з його життя. 

   Насамперед почнемо з того, що Генрі Форд є засновником компанії «Ford Motor», яка здійснює свою діяльність і донині. Він першим використав промисловий конвеєр для потокового виробництва автомобілів.

  Компанія Генрі Форда випускала найбільш дешеві машини на початку епохи автомобілебудування з гаслом «автомобіль для всіх».  На початку двадцятого сторіччя ціна автомобіля «форд» не перевищувала 200 доларів США. Автомобілі Форда використовував відомий гангстер Джон Діллінджер, він навіть відправив йому лист подяки, у якому було повідомлено що якісні автомобілі Форда допомагали йому успішно ховатися від поліції. 

  Генрі Форд народився 30 липня 1863 року поблизу Детройта (США). У віці 16 втік з дому і працював в Детройті. У 1891-1899 роках - в якості інженера - механіка та головного інженера в «Електричній компанії Едісона». У вільний час він сконструював автомобіль (свій перший автомобіль він створив в 1893 році). Тобто,ми бачимо, що з дитинства він уже захоплювався інженерією, автомобілебудуванням і мав до цієї справи неабиякий хист.

   У 1899-1902 роках він був власником «Детройської автомобільної компанії», але покидає її через розбіжності з іншими власниками компанії.

   У 1903 році, Генрі Форд відкрив перший завод, тоді йому було більше сорока років і на його відкриття пішло більше семи років безперервної роботи. Але після всього, за 134 робочих днів було випущено більше десяти мільйонів автомобілів марки «Форд». Спочатку фордівські автомобілі випускалися під маркою Ford F.

  Найсучасніший завод в автомобільній промисловості був побудований Генрі Фордом в 1910 році. Власник створив повний цикл виробництва: від видобутку руди і виплавки металу до випуску готової машини. 

  Також у Генрі Форда є близько 100 знаменитих принципів, які він опублікував в своїй книзі «Моє життя, мої досягнення», основними - виділяють чотири принципи виробництв, а саме:

  1. Не бійся майбутнього і не стався шанобливо до минулого. Хто боїться майбутнього, тобто невдач, той сам обмежує коло своєї діяльності. Невдачі дають тільки привід почати знову, при чому, більш розумно. Чесна невдача не ганебна, ганебний страх перед невдачею.

   2. Роботу на загальну користь став вище вигоди. Без прибутку не може триматися жодна справа. Але по суті в прибутку немає нічого поганого. Добре поставлене підприємство, яке приносить велику користь, має приносити великі прибутки. Але прибутковість повинна вийти в результаті корисної роботи, а не лежати в її основі.

   3.  Виробляти - не означає дешево купувати і дорого продавати. Це, швидше, означає купувати сировину за доступними цінами і перетворюватиїї, з можливо, незначними додатковими витратами в доброякісний продукт, що розподіляється потім серед споживачів. Вести азартну гру, спекулювати і чинити нечесно - це лише означає ускладнення вже зазначеного процесу.

У компанії була введена найвища мінімальна заробітна плата $ 5 в день ( в 1914 році ця зарплата була найвищою в США, в перерахунку на сучасні гроші це $ 110). Форд робив акцент на утримання кращих співробітників, до того ж ділився прибутками компанії з працівниками. Його люди працювали цілодобово у три зміни по 8 годин, що забезпечувало роботою додатково кілька тисяч чоловік.

   Важливим є і те, що  Генрі Форд був прихильником миру, на початку Першої світової війни навіть прибув до Європи щоб переконати людей припинити війну, але за це був висміяний і повернувся в США. Зі вступом США в Першу світову війну в 1917 році, компанія Форда починає виконувати військові замовлення (тобто, крім машин, компанія починає виробляти протигази, каски, циліндри для авіамоторів «Ліберті» і навіть легкі танки, підводні човни). У 1925 році, ним була створена авіакомпанія «Ford Airways» ( ця компанія експлуатувалася до 1989 року) . Найуспішнішим літаком був Форд Трімотор з прізвищем «Бляшаний Гусак» ( цей літак вироблявся в 1927-1933 роках). 

Генрі Форд помер у віці 83 років (7 квітня 1947 року) . На даний момент, головою ради директорів компанії Форд є його правнук — Вільям Клей Форд Молодший.

Цікаво, що коли у Генрі Форда запитали, якби йому Бог дав ще одне життя, ким би він став, він відповів ким завгодно, аби поруч була його дружина. Дійсно, всім своїм заслугам Генрі Форд завжди вважав бути зобов’язаним своїй коханій дружині, з якою він прожив довге і щасливе життя.

 Темні сторони діяльності Форда

В 1970-і роки компанія «Форд» випустила автомобіль Пінто, який був спроектований з дефектами. При зіткненні під певним кутом, автомобіль відразу загорався, хто знаходився всередині згорав заживо. Економісти компанії підрахували, що витрати на оновлення автомобілів принесуть великі втрати, тож краще, нехай горять люди -  це дешевше. Суд розкритикував Форда за його ідею з автомобілем і присудив великий штраф;

  • на Форда наступали конкуренти. Модель так званої  А-машини була поганою у порівнянні з Chevrolet (виробництва General Motors) та Plymouth (виробництва Chrysler) і її виробництво у 1931 році було припинено. У 1932 році Генрі Форд представив перший в історії 8 циліндровий двигун, проте це не допомагало –  до 1936 року компанія Форда впала на третє місце продажів в автомобільній промисловості;

  • Генрі Форд постійно зазнавав критики за свої погляди. Ще під час Першої світової війни його критикували за пацифізм. Пізніше у 1918 році, Форд прагнув стати сенатором але знову невдало. Але найбільшої критики викликали його антисемітські погляди, які він викладав у своїх працях та в матеріалах місцевої газети, яку він купив у 1918 році для розповсюдження антисемітських праць.

Ми бачимо, що Форда критикували і він зазнавав багато невдач. Він робив не зовсім обдумані вчинки, але чи є ця критика конструктивною чи це наклепи конкурентів - наразі невідомо, все це залишилося таємницею тих часів. Але факти залишаються фактами. І про це ми маємо знати.

   Звичайно, всіх здобутків цього прекрасного майстра неможливо описати, проте, можна із впевненістю стверджувати, що це людина з великої літери, яка ввійшла в історію як  натхненник, майстер своєї справи та просто людина, яка хотіла миру, злагоди та процвітання своїй країні, та сім’ї. І ми, молоде покоління,маємо знати про таких людей, надихатись їх здобутками і брати з них приклад.

   Ми- це наше майбутнє та майбутнє нашої держави, тож натхненні справами таких «великих людей», давайте і самі робити маленькі але гарні, добрі справи, які в майбутньому обов’язково стануть чимось великим і знаменитим!

   Також, рекомендую Вам книги та документальні фільми про Генрі Форда, які ще більше розкривають секрети його життя та творчості, а саме:

Книги:

  • «Моє життя, мої досягнення» (My life and work), 1922 р. ;

  • «Сьогодні і завтра» (Today and Tomorrow), 1926 р.;

  • «Рухаючись вперед» (Moving forward), 1931 р..

Максим Катриченко

Мільярдер без рамок. Дональд Трамп та його неординарність

   Не дарма бізнесменів порівнюють з акулами, саме ця тварина володіє тими рисами, які необхідні майстрам отримання прибутку. Акула вважається  одним із найбільш нестерпних хижаків у воді, жах для інших миролюбивих риб. В черговій статті, мова піде саме про такого хижака, але не  у воді, а в бізнесі. Поговоримо про славетного та нестандартного Дональда Трампа.

   ​Дональд Джон Трамп вважається по істині справжнім генієм американського та світового бізнесу нерухомості. Не дивлячись на те, що більшість світового товариства знає цю персону по його екстраординарності та часом безтактності, він являється справжнім еталоном комерції.

   Дональд народився в 1946 року (Квінсі, Нью-Йорк), в сім’ї домогосподарки та будівельника. В підлітковому віці батьки віддали його до військового училища, де він зустрівся з строгими та педантичними людьми, що в результаті, за Дональдовими словами, вплинуло на його менталітет та бачення світу.

   Після закінчення училища Трамп мріє про кіноосвіту, але меркантильні думки про прибутковість в бізнесі нерухомості беруть верх, і він вступає до школи бізнесу Пенсильвальського університету, яку з успіхом закінчує. 

   Наступною сходинкою в життєвому плані Дональда Трамп стає нерухомість. Надмірна амбіційність змушує його задуматись про Манхеттен. Як зазначить пізніше Дональд: «Манхеттен – це ліга чемпіонів в сфері будівництва, це ліга переможців». Спочатку Дональд працює у фірмі батька, яка на той час була не останньою у вищезазначеній галузі. Першим проектом Дональда стає модернізація заставленого без права викупу 1200-квартирного комплексу в Цинциннаті, штат Огайо, «Свіфтон-Віллидж». Там не зданими в оренду числилися 66 % квартир, тоді як Трамп за допомогою свого

 

проекту мав на меті реалізувати 100 % протягом року. Коли Trump Organization продала «Свіфтон-Віллидж» за $12 млн, компанія отримала $6 млн чистого прибутку.

В 1971 році, Дональд переїздить до Манхеттена, де бачить справжні економічні можливості для широкої діяльності в будівництві. Спочатку Трамп став домагатися права забудови старих пенсильванських центральних станцій у Вест-Сайді, згодом із залученням 40-річної податкової знижки, перебудовує готель «Комодор», який став банкрутом, щоб зробити з нього новий готель «Гранд-Хайатт», який став першим грандіозним проектом Дональда Трампа в Манхеттені.

   В період з 1989 по 1997 р., Трамп зустрічається з першими фінансовими проблемами, які були пов’язані із тодішньою кризою в країні. Задумавши новий проект - будівництво казино «Трамп-Тадж-Махал», він вкладає в нього 1 млрд. доларів, але борги та криза зростали. В той час заборгованість Трампа по інвестиційними вкладам становила 900 міліонів доларів. Компанія «Trump Hotels & Casino Resorts» починає банкрутувати, що призводить до відставки Дональда Трампа з посади генерального директора фірми. Згодом фірма реконструювавшись , почне функціонувати під новим ім’ям Trump Entertainment Resorts Holdings.

   Подальший розвиток подій включає в себе відродження бізнесу, ще одну кризу в 2008 році, яка змусила Трампа продати відомі будівлі Міжнародний готель і вежа Трампа — Чикаго. Тим не менше, сьогодні Трамп та його бізнес процвітають. Унікальність Дональда полягає в умінні поєднувати декілька справ одночасно, так він займається розвитком грального бізнесу у Лас-Вегасі, веде політичну кар’єру (всім відомо, що він балотується на пост Президента США від Республіканської партії) і займається вихованням 5-тьох дітей, яких має від 3-х жінок. Він автор ідеї телешоу «Ученик», в якому молодим та амбіційним людям, які бажають працювати в бізнесі надається можливість проявити себе в бізнес-ситуаціях,перемагають найкмітливішим. 

   Все це гармонійно поєднується в житті Дональда та змушує світ прислухатись до кожної дії цієї персони.

   Бунтарський дух революціонера та людини, яка йде проти системи дає можливість Дональду Трампу долати всі проблеми та кризові ситуації в його бізнесі та житті.

   «Люди дії, а не слова» - так сказав одного разу друг та партнер Трампа, Роберт Кійосакі. Насправді ж, не існує ніякого пафосу та епатажу, яких ми звикли бачити в Трампі, є людина, яка віддана своїй справі та з честю виконує її.

Максим Катриченко

Філософія бізнесу Роберта

Кійосакі

   Всі ми майбутні економісти. Кожен з нас мріє про успіх в справі, яку робитиме чи робить. Але уявлення про дане поняття в кожного різне. Для когось достатньо бути продавцем у магазині, а комусь хочеться досягти рівня власника світового холдингу. Але бажати замало, потрібно для цього ще щось робити! Тому в цій, дебютній для себе статті, я обрав персону, яка знається на бізнес-освіті та фінансовій грамотності.

   Отже, сьогодні ми познайомимся з біографією та життєвим успіхом Роберта Тору Кійосакі.

  Отож, Роберт народився у 1947 році в сім’ї японських емігрантів, які переселилися в США. Зростав на Гавайських островах. З дитинства був оточений атмосферою науки, оскільки його тато мав науковий ступінь доктора філософії та займав посаду міністра освіти одного із Гавайських штатів. Під час навчання в школі, він познайомився з одним хлопчиком і його татом, який став для нього прикладом досягнення успіху та якого, в своїх книгах, він став називати «Заможним татом». Після закінчення школи - вступив до Академії торгівельного флоту в Нью-Йорку. Чимало досвіду здобув, плаваючи в різних країнах на кораблі. Проходив службу у В’єтнамі, під час американської інтервенції.

   Але моя стаття не присвячена біографічним даним, а саме тим цікавим деталям, які ви зможете використати для себе, в своєму життєвому бізнес-просторі. Тому, для цього краще розповісти про Р. Кійосакі в площині бізнес досягнень. Звичайно, всі знають, що успіхи сьогодення Роберта – це лише вершина айсберга. Як і всі відомі та успішні люди, він починав з чогось дрібного. Спочатку робота в фірмі Xerox. Пізніше, він скаже, що працюючи в цій фірмі він допустив  низку помилок, які в подальшому зумів не допускати в своїй діяльності. Далі був проект з продажу футболок з рок-символікою, але й він виявився невдалим.

   Зрозумівши недбалість стартапів та проаналізувавши помилки, Роберт береться за діяльність, яка в результаті приносить йому неймовірні гроші, а саме  написання книг про фінансову освіту. Його перу належить чимало відомих бестселерів про бізнес-освіту найвідоміші з них «Заможний тато, бідний тато» та  «Бізнес 21 століття»!

   В книзі «Бізнес 21 століття» Роберт ділиться низкою бізнес-правил, яких має дотримуватися початківець. Основною помилкою підприємців, які починають бізнес є одноманітність. Підприємець має мати візитну картку. Саме ця ознака приваблює споживача. В книзі також широко розповідається про теорію  квадрантів бізнесу, яка дає можливість зрозуміти, на якому рівні бізнес-простору ви знаходитесь. За цією  теорією, всі люди знаходяться в чотирьох півплощинах, так званих квадрантах. Першийвизначає людей, які працюють на роботі та залежать від роботодавця. Другий квадрант відображає діяльність людей, які працюють на себе. Третій та четвертий включають тих, хто має власні фірми та персонально не працюючи, отримує кошти від діяльності найманих  працівників. Роберт розвиває теорії, які допомагають перейти від одного квадранта до іншого, але як говорить сам мільярдер: «Єдине правило, за допомогою якого можна перейти до іншого квадранту – змінити себе».

    Одного разу Роберта запросили до Кембриджського університету для проведення лекції на тему: « Бізнес-успіх». Пізніше, після лекції він скаже: «Студенти очікували від мене формули бізнес-успіху, а насправді ніякої формули не існує, просто треба змінити себе, свій стиль життя та оточуючих».

   

Джерело для прочитання "Заможний тато, бідний тато" -http://lifeinbooks.net/chto-pochitat/kniga-kotoruyu-dolzhen-prochitat-kazhdyj-bogatyj-papa-bednyj-papa-kijosaki-robert-2/

  Джерело для прочитання "Бізнес 21 століття" http://aldebaran.ru/author/toru_kiyiosaki_robert/kniga_biznes_xxi_veka/

bottom of page